ODKAZY V ČLÁNKU
www.svitilnyfenix.cz
HODNOCENÍ ČLÁNKU
přečteno:  17560krát
přečteno:  7329uživateli
1 nejhorší - 10 nejlepší
-1--2--3--4--5- -6--7--8--9--10-
hodnocení=[9.61]
REAKCE NA ČLÁNEK
vstup do fóra

2012-07-23 22:49:18

2012-08-09 00:25:27

2012-08-09 10:30:52

2012-08-13 19:17:07
atd...atd...
LIKE TLAČÍTKO
Fenix HL30

Čelovka Fenix HL30 - recenze

1 Úvod

1.1 Krátce o čelovce Fenix HL30

HL30 je čelovka vhodná především pro turistiku, a to hlavně díky speciálnímu rozložení světelného kužele. Čelovka má dvě hlavní diody, jednu vysoce svítivou bílou CREE, která svítí maximálním výkonem 200 lumen, a jednu červenou velmi úspornou Nichiu, která nenarušuje noční vidění. Čelovka je voděodolná dle standardu IPX-6 a je testovaná na nárazuvzdornost do 1 metru. Čelovka je vyfocena na obrázku č.1. Na obrázku č.2 je pak čelovka odpojena od hlavových popruhů.

Obrázek č.1: Celá čelovka


Obrázek č.2: Čelovka a hlavové popruhy zvlášť


Obrázek č.3: Ukázka svícení čelovky


1.2 O firmě Fenixlight

Firma Fenixlight je jeden z předních výrobců svítilen. Fenixlight uvádí na trh každým rokem několikero svítilen, není jako většina firem, které vyrobí jeden zdařilý produkt a vezou se na něm po dobu pěti let. Fenixlight má v ČR výhradního dovozce www.svitilnyfenix.cz.

1.3 Parametry udané výrobcem

 • Diody: CREE XP-G (R5) a Nichia 5mm red LED, životnost diod je 50 000 hodin
 • Baterie: 2x 1.5V AA alkalické či lithiové, nebo 1.2V Ni-MH
 • Rozměry: 70 mm (délka) x 55.7 mm (šířka) x 37.8 mm (výška)
 • Váha: 86.6 gramů
 • Digitálně regulovaný výstup napájení tak, aby byla svítivost konstantní po celou dobu svícení
 • Dvě praktická tlačítka pro ovládání čelovky
 • Ochrana proti převrácení polarity baterií (v případě špatného vložení baterií)
 • Vyrobeno z odolného hliníku a z kvalitního plastu
 • Maximální světelný tok 200 lumen - po dobu 5 minut, jinak 100 lumen
 • Dosvit 40 metrů
 • Maximální intenzita světla 475 candel
 • Odolnost proti pádu do 1 metru
 • Voděodolnost IPX-6 (čelovka vydrží proud vody, který je stříkán rychlostí 100 litrů za minutu otvorem s průměrem 12.5 mm ze vzdálenosti 3 m)
 • Příslušenství: Popruh na hlavu, náhradní o-kroužek.
TurboHighMidLowRed lightSOS
Světelný tok200 lm100 lm45 lm4 lm-45 lm
Čas vybití1h 45min4h 30min10h 30min140h--
Parametry byly měřeny na dvou bateriích 2500 mAh

2 Test

2.1 První dojmy

Nejdříve jsem si říkal, že čelovka z jednoho kusu, která nemá oddělenou bateriovou část od reflektorové, bude nutně špatně sedět na hlavě (jako je tomu u ostatních). Po nasazení čelovky na hlavu jsem byl mile překvapen, čelovka na hlavě drží jako přibitá, udělal jsem s ní i stojku :-). Na to, že je čelovka jen z jednoho kusu, nepřečuhuje moc dopředu. Hlavně musím pochválit rozložení váhy, jelikož nejtěžší bateriová část je namáčknuta co nejblíže k hlavě.

Po zapnutí čelovky mi bylo hned jasné, proč je na čelovce napsáno "vyrobeno speciálně pro hiking". Čelovka má velmi hladký a široký světelný kužel, který velmi pozvolna klesá na intenzitě směrem ke stranám, což je dáno použitím TIR (Total Internal Reflecting) optiky (tedy čočky a malinkého reflektůrku), místo velkého reflektoru. Samotný klasický reflektor totiž dělá hotspot (intenzivní světlo uprostřed kužele) a halo (rozptýlené světlo). Při svícení na blízko, tj. když se pohybujete pomalu, vás akorát hotspot oslní a neuvidíte nic (podobně je tomu tak při svícení v mlze). Červená dioda mě velmi potěšila, jelikož jsem zastáncem "žlutých světel", které neoslňují, tato červená neoslňuje vůbec (jelikož vám zůstanou roztažené zorničky a vidíte víc), což je dobré na posvícení ve stanu.

Ovlávání mi připadá příjemné. Jediný problém byl, že jsem si musel zvyknout, jaké tlačítko je na jaké straně, jelikož jsou obě tlačítka symetrická.

2.2 Konstrukce čelovky

2.2.1 Mechanická část

Čelovka je monolytické konstrukce, nemá oddělenou bateriovou a reflektorovou část. Hlavové popruhy jsou dva, a to právě z tohoto důvodu. Hlavové popruhy jsou dosti silné (což chválím) a plně nastavitelné. Vzadu jsou popruhy spojeny plastem, který přesně kopíruje tvar hlavy. Vpředu jsou popruhy spojeny samotnou čelovkou, která je stejným způsobem tvarována. Polohování čelovky nahoru a dolů je zařízeno pomocí dvou plastových krokovacích mechanismů, jak je vidět na obrázku č.4.

Obrázek č.4: Cvakací mechanismus pro polohování čelovky

Čelovka se otevírá trochu hůře, je utěsněna o-kroužkem. Velmi důležité je, že kontakty jsou pozlacené, aby neoxidovaly, jak je vidět na obrázku č.5.

Obrázek č.5: Bateriový prostor (pozlacené kontakty)


Tlačítka jsou trochu zapuštěná a kladou odpor tak akorát, aby se dala ještě zmáčknout a aby se čelovka sama nezapnula v batohu.

2.2.2 Funkční část

Konstrukci hlavního světla považuji za velký krok kupředu. Místo velkého reflektoru byla použita čočka spolu s malým reflektorem (viz obrázek č.6), čímž je dosaženo naprosto plynulého světelného kužele. Použití čočky umožnilo "reflektor" miniaturizovat, takže vám čelovka nepřečuhuje metr před hlavu a je hezky skladná.

Obrázek č.6: Optika čelovky

Je dobré se zamyslet, proč se používají reflektorové světelné zdroje. U automobilů je to například v první řadě to, že chceme z bodového zdroje světla vyrobit plošný zdroj světla, jelikož kdyby viděli řidiči protijedoucích automobilů přímo vlákno žárovky, byli by silně oslněni, proto je použit reflektor a pokovená "čepička" žárovky (aby světlo mířené přímo dopředu odrazila zpět do reflektoru).

U ručních žárovkových svítilen je reflektor použit jen pro odraz světla, které je emitováno "dozadu a do strany" (jelikož žárovka svítí do celého prostorového úhlu), a pro odraz světla, které je odraženo od vrchního sklíčka svítilny. U ručních svítilen se tedy nedbá na oslnění člověka, který se do svítilny podívá. Pokud máme diodovou svítilnu, je světlo emitováno jen dopředu, tj. není nutné míti velký reflektor a stačí pro usměrnění paprsků dát před diodu čočku a do stran malý reflektor, jako je to uděláno v našem případě.

Bílá dioda je velmi dobrá a účinná CREE R5, která má mírné zabarvení do žluta, tj. méně oslňuje a je s ní dobře vidět ve tmě (protože oko je nejcitlivější na zelenožlutou). Červená dioda je další skvělou inovací, jelikož červené světlo neoslňuje téměř vůbec, takže vám svícení nenaruší noční vidění (proto jsou také koncová světla automobilů červená).

2.3 Režimy svícení

Čelovka umí pět režimů svícení, jak je vidět v následující tabulce. V režimu Turbo je schopna čelovka svítit 5 minut, to je dobré, když si chce člověk nárazově přisvítit ve velmi složitém terénu (například při překonávání překážky). Režim High, ve kterém čelovka setrvá svítit 4 a půl hodiny, je dostatečné silný na to, aby osvítil složitý kamenitý terén. Režim Mid je dostatečně silný na chození po rovném povrchu, jako je pěšina nebo silnice, v tomto režimu dokáže čelovka svítit akorát celou noc tj. 10 a půl hodiny. Režim Low je dobrý, když máte téměř vybité baterie, stačí pro osvícení jednoduchého terénu, když se pohybujete pomalu. Režim Red-light je výborný, pokud se nechcete oslnit bílým světlem, což oceníte v noci ve stanu. Jako poslední je přítomen režim SOS, při němž čelovka opakovaně světelně signalizuje SOS v Morseovce. Tento režim je nedocenitelný v průšvihu - můžete se starat o zraněnéno a nechat čelovku svítit o pomoc. Režimů svícení je tedy tak akorát, dobré je, že zde nenalezneme zbytečné režimy, které pouze zpomalují manipulaci s čelovkou. Po vypnutí a zapnutí si čelovka pamatuje, v jakém svítila režimu.

Přítomna jsou dvě tlačítka, jedno pro zapnutí čelovky a druhé pro změnu režimu. Když se zmáčkne tlačítko pro změnu režimu při vypnuté čelovce, rozsvítí se červená dioda. Když se zmáčkne dlouze tlačítko pro změnu režimu při zapnuté čelovce, čelovka začne blikat v režimu SOS. Toto uspořádání chválím, jelikož ovládat čelovku jen jedním tlačítkem, jak to u levných typů bývá, je hra na nervy.

Pro všechny režimy svícení kromě SOS jsem změřil výkon, který teče do čelovky viz tabulka č.1. Zapojení je vidět na obrázku č.7, chybu měření výkonu odhaduji na err=5%. Při opakovaném měření jsem si všiml, že jak se baterie vybíjí a tím jim klesá napětí, proud tekoucí ampérmetrem se zvětšuje, což je způsobeno elektronickou regulací napájecího proudu. V režimu Turbo je napájena dioda 2.5 W, což je polovina toho, co vydrží dioda CREE R5. Zde je zajímavé, že čelovka má v režimu High účinnost 94 lm/W a v režimu Turbo 81 lm/W, to je možná způsobeno tím, že čím je dioda chladnější, tím má větší účinnost. Tyto hodnoty svítivosti Fenix měří vždy po ztrátách na optice (to je důvod takto velké odchylky od maximální účinnosti diody CREE, která je 132 lm/W). Z měření napájecího proudu vidíme, že červené světlo, které svítí na pohled stejně jako režim Low, svítí dvakrát vyšším výkonem, což je způsobeno jinou citlivostí oka na červenou a bílou barvu, jak je vidět na obrázku č.8.

Obrázek č.7: Zapojení pro měření výkonu


Obrázek č.8: Citlivost oka na různé barvy


Tabulka č.1: Režimy svícení (intenzita světla, čas vybití a výkon)
TurboHighMidLowRed lightSOS
Světelný tok200 lm100 lm45 lm4 lm-45 lm
Čas vybití1h 45min4h 30min10h 30min140h--
Výkon2479mW1065mW430mW43mW79mW-

2.4 Světelný kužel

Světelný kužel jsem proměřil pomocí fotoaparátu Konica-Minolta Z1. Fotoaparát je výborný v tom, že je kalibrovaný na lidské oko, takže výsledky jsou porovnatelné s tím, co skutečně vidíte. Vyfotil jsem svítící čelovku ve vzdálenosti 40 cm od bílého prostěradla fotoaparátem vzdáleným 2 metry od prostěradla. Fotografie je vidět na obrázku č.9.

Obrázek č.9: Světelná stopa čelovky ze vzdálenosti 40cm.


Poté jsem spočítal osvětlení do daného úhlu. Snímek jsem převedl na černobílý, vybral jsem úzký pruh v jeho středu, tento pruh jsem zúžil na 1px (tím se vystředovaly barvy). Poté jsem v prohlížeči fotografií zjistil světlost daných bodů (1 až 255). Pomocí funkce sinus jsem zjistil, jaký úhel přísluší jakému posunutí. Hodnotu světelnosti jsem vydělil cosinem tohoto úhlu jako korekci svícení pod úhlem. Tyto hodnoty jsem normalizoval, aby nejsvětlejší bod odpovídal 100 procentům. Výsledkem je graf, který je na obrázku č.10.

Obrázek č.10


Vidíme, že světelný kužel je nejsvětlejší uprostřed, v úhlu 5° (od středu) je světelnost konstantní, dále od středu klesá svítivost trochu rychleji, do 10° klesne na 60° a poté klesá téměř lineárně s úhlem k nule, čemuž odpovídá hodnota 40°. Světelný kužel je tedy opravdu dost široký a plynulý.

Takto široký světelný kužel bez hotspotu je výborný jak pro turistiku, tak pro skalní lezení, feraty, horolezectví a také do mlhy. Když se vám setmí například na feratě a máte čelovku s hotspotem, akorát se při pohledu na skálu, která je 10cm před vámi, oslníte, což je velmi nepříjemné. Pro tato použití jsou "daleko dosvitová" světla s úzkým kuželem naprosto nevhodná.

Vzhledem k tomu, že ženy mají lepší periferní vidění, než muži, kteří mají tunelové vidění je takto široký světelný kužel pro ženy mimořádně vhodný. To je dáno postupným vývojem oka už od pravěku. Muži dříve lovili a potřebovali být v rychlém pohybu a zaměřit se na kořist, proto mají tunelové vidění (přesné vidění na střed, vidění do stran horší). Naopak ženy potřebovaly uhlídat dítě, potřebovali se koukat kolem sebe, proto mají lepší periferní vidění (dobré vidění do stran).

Červenou diodu jsem jen vyfotil, čelovka byla ve vzdálenosti 40cm od prostěradla, foceno bylo také ze dvou metrů. Výsledek je na obrázku č.11.

Obrázek č.11


2.5 Voděodolnost

Čelovka je voděodolná dle standardu IPX-6, což je nejvyšší odolnost proti stříkající vodě. Provedl jsem jednoduchý test, jehož výsledek je vidět na obrázku č.12. Čelovka tedy opravdu zvládne jakýkoli liják i upadnutí do kaluže.

Obrázek č.12: Test voděodolnosti.

2.6 Porovnání s jinými světelnými zdroji

Porovnával jsem čelovku Fenix HL30 (200 lm) se svítilnou Fenix PD32 (310 lm) a s čelovkou Led Lenser H7R (170 lm). Čelovka Led Lenser se dá zaostřovat, proto jsem ji fotil dvakrát, jednou se zaostřením na blízko a jednou na dálku. Na dalších obrázcích jsou fotografie ve třech sériích.
Z prvních fotografií je jasně vidět, jak úžasně široký a hlavně zcela hladký má čelovka kužel. Člověk si díky tomu při chůzi s čelovkou neunaví oči, jelikož se zornice nemusí stále přizpůsobovat intenzitě světla, protože čelovka osvítí téměř všechny body v zorném poli stejným dílem.

2.7 Výdrž na baterie (časová závislost svítivosti na proudu a napětí)

Pro test jsem použil baterie Sanyo Eneloop XX 2500mAh, úplně nové, což je to nejlepší, co se dá na trhu sehnat, jelikož baterie jsou tvrdé (dokážou dodávat hodně proudu, a to i při nízkém napětí), netrpí samovybíjením a fungují i při -20°C. Světelnost jsem měřil pomocí fotoaparátu a napětí a proud stejně jako na obrázku č.7. Vysvicoval jsem čelovku na režim High, při měření jsem ji krátce přepnul do Turbo režimu. Výsledné závislosti svítivosti proudu a napětí na čase jsou na obrázku č.13 pro režim High a na obrázku č.14 pro režim Turbo. Měřil jsem na jedné baterii, je tedy třeba vynásobit napětí dvěma. Vynesl jsem výkon a světelnost v závislosti na čase, a to v Turbo režimu, viz obrázek č.15. Zde je dobré si povšimnout, že čím víc jsou baterie vybité, tím je napájení méně učinné (to je jediná nevýhoda regulovaného napájení). Ale v High režimu je učinnost stejná jak s nabitými, tak s vybitými bateriemi, proto můžu říci, že regulátor napájení pracuje velmi dobře.

Obrázek č.13


Obrázek č.14


Obrázek č.15: Závislost výkonu a světelnosti na čase


Z grafů je vidět, že čelovka vydržela 4 hodiny 45 minut svítit stejným výkonem, což je o 15 minut více, než výrobce inzeruje. Je dobré poznamenat, že těchto skvělých hodnot bylo dosaženo díky nejlepším možným bateriím, které lze sehnat. Při použití baterií GP Recyklo 2100mAh, které mají být také tvrdé, jsem pozoroval asi po třech hodinách svícení razantní pokles svítivosti v režimu Turbo (i když na bateriích bylo napětí 1.1 V). Elektronika z baterií, ze kterých dostatečný výkon vycucat nelze, prostě výkon nevycucá. Světelnost při téměř vybitých bateriích klesne ze 100% na 50% zhruba za 5 minut v režimu Turbo i v režimu High. Což sice není náhlé zhasnutí, ale doporučuji před použitím čelovky zkontrolovat stav baterií jiným způsobem, protože 5 minut svícení na noční výlet opravdu nestačí. Dobré je, že se čelovka po 4 hodinách a 50 minutách nevypne rovnou a svítí dalších 10 minut, ale velmi rychle zhasíná (při 5 hodinách jsem naměřil světelnost jako při zapnutém režimu Low). Čelovka dokázala svítit i dalších 15 min, ale nepatrně (daleko méně než režim Low).

3 Závěr

3.1 Klady

 • Na takto lehkou čelovku výborný maximální světelný tok 200 lumen
 • Čelovka je na 2xAA baterie a je designovaná přímo pro baterie Ni-MH
 • Konstantní napájecí proud a napětí, svítilna svítí stále stejnou intenzitou při vybíjení baterií
 • Čelovka dobře drží na hlavě
 • Voděodolnost IPX-6 a páduvzdornost 1 metr
 • Dioda má dobrou účinnost 132 lm/W.
 • Světelný kužel vhodný na turistiku, pro skalní lezení nebo na feraty. Je vhodný také pro kolo, ale v kombinaci s primárním pevně přimontovaným světlem na řídítkách.
 • Svítilna si pamatuje, v jakém módu byla vypnuta
 • Velmi kompaktní konstrukce
 • Pozlacené kontakty

3.2 Zápory

 • Čelovka nemá oddělenou bateriovou a reflektorovou část.
 • Maximální světelný tok čelovka udrží jen 5 minut, pak se přepne do režimu 100 lumen.
 • Světelný kužel je méně vhodný na sporty, kdy se člověk pohybuje rychle (silniční kolo, lyže, běžky).
 • Dioda svítí trošku žlutě, ale světlo je téměř nerozeznatelné od bílé (byla by lepší žlutější barva), na druhou stranu ostatní čelovky svítí ošklivým namodralým světlem, tak si nemůžu vůbec stěžovat.
 • Nevíte jak hodně máte nabité baterie díky regulaci napájení (svit Čelovky se při téměř vybitých bateriích zmenší na polovinu během pěti minut v režimu High).

3.3 Návrhy vylepšení

 • Přidat indikaci stavu baterií.
 • Osadit svítilnu žlutou diodou.
 • Plastové polohování svítilny nahradit kovovým.
 • Vyrobit jako příslušenství předsádku objektivu, která by usměrnila světelný kužel více do středu a tím by byla čelovka vhodná i pro "rychlé sporty", jako je silniční kolo nebo lyže.
 • Obětovat trochu designu pro přidání malého žebrovéhho chlazení, aby čelovka mohla svítit v Turbo módu pořád, nebo trochu hmotnosti pro nahrazení předního plastového dílu kovovým ze stejného důvodu.

3.4 Shrnutí

V této cenové kategorii nevím o čelovce, která by měla plynulejší světelný kužel a nevím o čelovce, která by byla vhodnější pro turistiku, než je tato. Na druhou stranu čelovka není moc pro ty, kteří chtějí provozovat sporty, kde se pohybují rychle (na kolo je také vhodná, ale v kombinaci s pevným světlem, přimontovaným přímo na kole, které má světelný kužel směrovaný do dálky).

Vytvořeno: 2012-07-06 01:35:48    Změněno: 2012-07-12 23:01:52  Důležitost: 12 Přečteno: 7329  Hodnocení: 10

nejhorší 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nejlepší | hodnocení:9.61
Rád zodpovím ve fóru všechny vaše dotazy, budu rád i za jakoukoli kritiku.
NAPIŠ REAKCI NA ČLÁNEK - VSTUP DO FÓRA
vyrobeno Kráťou
Jiří Kratochvíl
HLAVNÍ MENU
VÝBĚR GRAFIKY
White Black Blue
Red Green