ODKAZY V ČLÁNKU
HODNOCENÍ ČLÁNKU
přečteno:  4479krát
přečteno:  1755uživateli
1 nejhorší - 10 nejlepší
-1--2--3--4--5- -6--7--8--9--10-
hodnocení=[8.12]
REAKCE NA ČLÁNEK
vstup do fóra
LIKE TLAČÍTKO
Servis: Výběr ložisek

Výběr ložisek

1 Úvod

Výběr ložisek podle parametrů udávaných v obchodech je stejně jako u výběru koleček kupování zajíce v pytli. U ložisek je k dispozici pouze jeden parametr, a to je přesnost výroby. V tomto článku rozeberu vliv parametrů ložisek na trvanlivost a rychlost ložiska.

2 Přesnost výroby

Přesnost výroby je udávaná buď jednotkami ABEC nebo přímo výrobními parametry ložiska. Pro ABEC platí, že přesnost výroby dílů ložiska je
ABEC 1: 0.0075 mm
ABEC 3: 0.0050 mm
ABEC 5: 0.0035 mm
ABEC 7: 0.0025 mm
ABEC 9: 0.0012 mm
Hodnota přesnosti výroby je velice důležitá, jelikož přesněji vyrobené ložisko rychleji jede, protože se ložisko tolik nemele (všechny díly ložiska jsou na svém místě s větší přesností). Vysoká přesnost výroby je někdy i na závadu, rozdíl poznáme hlavně mezi normami ABEC7 a ABEC9. Závada spočívá v tom, že když se projedeme při dešti po špinavém povrchu, dostane se špína do ložiska a zaryje se do oceli, ABEC7 se budou ještě točit, protože zrnka, co se dostanou do ložiska, budou menší než přesnost výroby (někam se v ložisku schovají). Zatímco ložiska ABEC9 se zadřou. Toto můžeme pozorovat i mezi ložisky Twincam ILQ 7 a 9. ILQ 9 se mi zadřely (po rozebrání a namazání se zase roztočily). Pozor, ILQ9 a ABEC9 nejsou vhodné do mokra.

3 Pozor na nevhodné krytky kvůli čištění

Pozor na čištění ložisek, u některých ložisek označených ABEC se opravdu špatně sundávají krytky ložiska. Twincam má tento problém krásně vyřešen.

4 Další parametry

Kuličkové ložisko má spoustu parametrů od typu uložení, přes tvrdost materiálů k počtu kuliček. Bohužel u většiny ložisek si výrobce nechává parametry pouze pro své obchodní partnery a velkoodběratele a je obtížné se k nim dostat. Materiál kuliček lepších ložisek je z chromované oceli. Materiál nejlepších ložisek je z keramiky (Si3N4). Keramické kuličky mají hlavní význam v tom, že při styku s kovem mají menší tření i valivý odpor. Proto se keramická ložiska dodávají s keramickými kuličkami a ocelovými obroučky. Pokud máme špičková vysoce přesná ložiska s velice tvrdou ocelí, tak se nezadřou ani po dešti, jelikož místo zarytí do oceli bude tento bordýlek rozdrcen na prach projíždějící kuličkou. Dalším parametrem je velikost kuliček - čím větší kuličky, tím menší valivý odpor a větší rychlost.

5 Výrobci ložisek

Jelikož je to s parametry takto bídné, je na místě vybírat ložiska podle výrobce. U ložisek s označením ABEC se špatně dohledává výrobce, proto je z tohoto důvodu nedoporučuji.

Specializovaná firma pro výrobu ložisek pro inline je firma TWINCAM, mnoho značek kolečkových bruslí bere ložiska od tohoto výrobce. Takže pozor. Ložiska Tempish Twincam ILQ 9 PRO za 600Kč 16ks jsou ty samá jako K2 Twincam ILQ 9 PRO za 1600Kč 16ks

Dalším známým výrobcem je SKF, který dělá ložiska téměř do všeho. Tato ložiska jsou o třídu lepší než Twincam. Existuje mnoho firem vyrábějících ložiska standardní velikosti 608, která jsou vyrobena z oceli, chromované oceli, nebo z keramiky. Zvlášť upozorňuji na to, že ke kvalitním kuličkám musí být i kvalitní běhoun, jinak je ložisko k ničemu. Na toto dejte pozor hlavně u keramických ložisek, běhoun by zde měl mít podobnou tvrdost jako kuličky, jinak se kolečka stejně po dešti zadřou a zničí se.

6 Závěr

Pro fitness rekreační bruslaře doporučuji ložiska Tempish Twincam ILQ 9 PRO, krásná cena, hezky jedou a dají se dobře čistit. Bruslařům, kteří najedou více než 1000 km za rok, doporučuji najít si firmu, která přímo vyrábí ložiska a koupit ložiska někde na jejich E-Shopu.

Vytvořeno: 2011-10-08 15:44:05    Změněno: 2011-10-29 00:55:57  Důležitost: 9 Přečteno: 1755  Hodnocení: 8

nejhorší 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nejlepší | hodnocení:8.12
Rád zodpovím ve fóru všechny vaše dotazy, budu rád i za jakoukoli kritiku.
NAPIŠ REAKCI NA ČLÁNEK - VSTUP DO FÓRA
vyrobeno Kráťou
Jiří Kratochvíl
HLAVNÍ MENU
SUBMENU
VÝBĚR GRAFIKY
White Black Blue
Red Green